Czym w ogóle jest cyberbezpieczeństwo? Jest to bardzo szerokie pojęcie i ciężko wymienić wszystkie jego aspekty w jednym artykule, dlatego stopniowo postaramy się przybliżyć ten temat.
Z definicji cyberbezpieczeństwo to ogół technik, procesów i praktyk stosowanych w celu ochrony sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem.
Skoro wiesz już co to takiego, teraz dowiesz się dlaczego cyfrowe bezpieczeństwo dla Twojej organizacji jest tak ważne. Każda firma czy instytucja przetwarza dane. Mogą to być dane osobowe a także inne ważne dokumenty, np. dokumentacje przetargowe, faktury, patenty itp. W obecnych czasach zdecydowana większość firm przetwarza dane w sposób cyfrowy (zapisując je na komputerach), ponieważ to znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.
Kradzież i naruszenia danych
Dane które są przetwarzane w Twojej organizacji to łakomy kąsek dla cyberprzestępców, którzy wciąż prześcigają się w wymyślaniu coraz kreatywniejszych sposobów na ich pozyskanie. Skuteczny atak to olbrzymie straty. Przede wszystkim ucierpi na tym wizerunek firmy w oczach potencjalnych klientów co przekłada się na straty finansowe, które w przypadku naruszenia danych i tak są już spore. Przykładem jest sklep internetowy morele.net gdzie kara za niewłaściwe zabezpieczenia danych osobowych wyniosła blisko 3 mln zł. Więcej o tym można przeczytać np. w artykule spidersweb – https://spidersweb.pl/2019/09/wyciek-danych-morele-net-kara-uodo.html
Chroń się przed cyberzagrożeniem
Właściwe zabezpieczenie organizacji przed różnego rodzaju cyfrowymi zagrożeniami w dobie Internetu rzeczy (IoT – Internet of Things) powinno być jednym z priorytetów. Z cyfrowymi zagrożeniami jest inaczej niż z zagrożeniami bezpośrednimi w codziennym życiu, ponieważ najważniejsze jest łagodzenie szkód, które zostały wyrządzone, co może obejmować przywrócenie firmy do funkcjonowania. Natomiast, żeby należycie się chronić schemat postępowania jest podobny. Przykładowo, żeby ochronić jakiś obiekt, np. budynek firmowy i ludzi, którzy w nim przebywają musisz mieć jakiś plan postępowania w sytuacji zagrożenia (Systemy alarmowania, ewakuacji itp.). Natomiast w przypadku cyfrowych niebezpieczeństw również konieczne jest określenie strategii postępowania.
Dobrze jest stworzyć plan oparty o najlepsze praktyki jak np. NIST 800-61 gdzie plan podzielony jest na 4 fazy takie jak: Przygotowanie, Wykrywanie i analiza, Ograniczenie, Eliminacja i odzyskiwanie, działanie następcze po incydencie. Taka strategia musi zawierać testy. Tak jak w budynkach firmowych przeprowadza się cyklicznie próbne ewakuacje na wypadek niebezpieczeństwa, tak samo regularnie powinny odbywać się testy planu dotyczącego cyberbezpieczeństwa.
Każdy incydent bezpieczeństwa uczy nas nowych rzeczy, dzięki czemu możemy się w tym zakresie rozwijać i dbać o bezpieczeństwo coraz bardziej efektywnie. Nasze produkty są nieustanie rozwijane od blisko 18 lat. System hyprovison, bez wątpienia będzie dobrą podstawą cyfrowego bezpieczeństwa w Twojej organizacji, ponieważ pozwala między innymi na monitorowanie, logowanie i blokowanie czynności podejmowanych przez użytkowników końcowych i wiele więcej. Zapraszamy do kontaktu przez poniższy formularz w celu umówienia się na prezentację systemu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym oprogramowaniu – skontaktuj się z naszymi konsultantami!
Zapraszamy do kontaktu!
Chętnie wyjaśnimy wątpliwości oraz odpowiemy na wszystkie pytania dot. oferowanego oprogramowania.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.
The post Jeśli interesuje Cię cyfrowe bezpieczeństwo, powinieneś to przeczytać, a jeśli nie, to dowiesz się, dlaczego zacznie Cię interesować. appeared first on Hyprovision DLP.