Zastosowanie systemów Data Loss Prevention (DLP) jest podstawowym działaniem w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych w organizacji. Mając na uwadze ciągły wzrost cyberprzestępczości należy wspomóc systemy DLP sztuczną inteligencją, by sprostać zaawansowanym atakom z zewnątrz.
Data Loss Prevention – podstawowy element ochrony
Systemy DLP to rozwiązania, które pełnią zasadniczą funkcję w strategii bezpieczeństwa organizacji. Ich głównym celem jest zapewnienie ochrony wrażliwych danych w ruchu, spoczynku i użyciu. Technologia DLP jest niezbędna do zapewnienia elementarnego poziomu bezpieczeństwa danych. Wykorzystywana jest do śledzenia dokumentów firmy i organizowania ich w ramach protokołów bezpieczeństwa. Do jej zadań należy klasyfikacja danych w celu ustalenia ich wrażliwości i poufności, a także nakładanie ograniczeń transferu plików, by uniknąć wycieków do nieautoryzowanych lokalizacji.
Problem klasycznych rozwiązań Data Loss Prevention
Podstawowym problemem, z jakim zmagają się klasyczne rozwiązania systemu DLP jest ograniczenie w rozumieniu danych. Data Loss Prevention analizuje jedynie metadane oraz treści tekstowe. W dzisiejszym świecie multimediów jest to spora przeszkoda. Badanie danych jedynie na podstawie ich treści tekstowej jest często niewystarczające. Pracownicy wymieniają między sobą informacje w postaci zdjęć, nagrań głosowych lub klipów wideo. Klasyczny system DLP nie jest w stanie tego odczytać i tym samym zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. W celu zapewnienia skutecznej ochrony wrażliwych danych w organizacji konieczne jest zastosowanie sztucznej inteligencji.
Przewaga sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja, a w szczególności zastosowanie deep learning w systemach DLP jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę danych w organizacji. Nowoczesna technologia umożliwia wykrycie potencjalnych zagrożeń jeszcze przed ich wystąpieniem. System DLP z zaimplementowanym rozwiązaniem opartym na technologii deep learning jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo przepływu danych. Dodatkowo dzięki zastosowaniu technik wizyjnych rozwiązania DLP zyskują również możliwość wykrywania i zabezpieczania wrażliwych danych nie tylko z poziomu treści tekstowych, lecz także treści multimedialnych, w tym obrazów, nagrań głosowych, czy klipów wideo.
Data Loss Prevention w liczbach
W ostatnich latach cyberprzestępczość odnotowuje stały wzrost. Współczesne ataki cybernetyczne są uznawane za jedne z najbardziej kosztownych strat, jakie mogą ponieść firmy. To pokazuje, jak ważne jest monitorowanie dostępu do danych, kontrolowanie ich przepływu oraz blokowanie ich wycieku i kradzieży, by zapewnić bezpieczeństwo organizacji.
Źródło: Raport zagrożeń wewnętrznych bezpieczeństwa 2018